Poznaj Hannę Cygler!

Hanna Cygler jest rodowitą gdańszczanką. Na przełomie lat 70. i 80. przebywała za granicą. W latach 1987-88 pracowała jako nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Gdańskim. Od ponad 15 lat zajmuje się zawodowo tłumaczeniami z języka szwedzkiego i angielskiego. Mąż Andrzej jest honorowym konsulem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Gdańsku. Pierwszą książkę - "Tryb warunkowy" - Hanna Cygler napisała w 1997 roku. Dziś ma w dorobku dziesięć powieści. - Moje książki - mówi autorka - można czytać osobno albo jako serię. W ten sposób można lepiej zaznajomić się z postaciami i poznać ich dalsze, często zaskakujące losy. To są takie specjalne "upominki" dla uważnych czytelników. Obecnie Hanna Cygler pracuje nad kolejną książką pod roboczym tytułem "Odmiana przez przypadki". Powieść bezpośrednio nawiązuje do dalszych losów bohaterów "Pokonanych" i objaśnia pewne przedstawione tam wydarzenia. Akcja obejmuje lata 2000-2004
i toczy się głównie w Trójmieście, Warszawie i Londynie. Opowiadazarówno o perypetiach rodzinnych
i miłosnych, jak i o aferach politycznych.

Hanna Cygler umieszczała akcję swych pierwszych powieści w czasach współczesnych. "Czas zamknięty" to pierwsza powieść osadzona w realiach wojennych. Jej akcja rozpoczyna się w kwietniu 1939 roku. Napięta sytuacja w Wolnym Mieście Gdańsku zmusza Helen Hallmann do wyjazdu do Anglii z całą rodziną. Włodek, jej pasierb, marzy o przygodach i podróżach, nie chce jednak opuszczać rodzinnego domu ani rozstawać się ze swoją pierwszą miłością. - Ukazanie losów bohatera na tle wojennej zawieruchy było bardzo ciekawym doświadczeniem pisarskim - mówi autorka. - Wymagało to zebrania wielu informacji na temat wojsk, ich wyposażenia, walk partyzanckich. Zależało mi na tym, by każdy przywołany w powieści szczegół był zgodny z prawdą historyczną. Równie istotne było dla mnie to, by historia nie zdominowała narracji i nie przytłoczyła postaci bohatera. Starałam się, by Włodek Hallmann stał się młodzieńcem z krwi i kości, który przeżywa różne przygody, a skonfrontowany z nieubłaganym losem reaguje na jego zrządzenia jak każdy młody mężczyzna. Słowem, chciałam nadać temu chłopakowi takie cechy, aby pomimo lat dzielących nas od wydarzeń opisywanych w powieści czytelnik mógł się z nim identyfikować.

Książka "Pokonani" stanowi drugą część pasjonującej sagi, rozpoczętej w powieści "Czas zamknięty". Jest czerwiec 1945 roku, właśnie dobiegła końca wojenna zawierucha. Włodek Hallmann postanawia rozpocząć zupełnie nowe życie. Pragnie pójść w ślady ojca i podjąć przerwane podczas wojny studia medyczne. Marzy mu się szczęśliwy, rodzinny dom. Los jednak po raz kolejny boleśnie go doświadczy. - Napisałam powieść o poszukiwaniu tożsamości w zmieniającym się gwałtownie świecie - mówi autorka. - Starałam się, by życie Włodka Hallmanna, pełne nieoczekiwanych zdarzeń zachodzących w niełatwych czasach odbudowy naszego kraju i panującego w nim zamętu politycznego skłaniało czytelnika do refleksji nad wyborami, których dokonujemy - także współcześnie - każdego dnia, a także nad wyborami, których dokonuje za nas... historia.

Przeczytaj także wywiady z autorką!

  Poznaj Hannę Cygler osobiście i weź udział w wideo czacie na Wirtualnej Polsce